Home » Āzija, Jaunumi, Z-Amerika » Naftai jauni rekordi, šogad pieaugs svārstīgums

Naftai jauni rekordi, šogad pieaugs svārstīgums

Naftas cena ir pārsitusi 70 USD, kas nozīmē, ka tā ir atgriezusies 2014. gada līmenī. Šobrīd šķiet, ka potenciāls nelielais augšupējai vēl ir palicis. Nākamajā nedēļā, visticamāk, redzēsim, ka ASV naftas ieguve turpina pieaugt ar tempu aptuveni 1.2 miljons barelu gadā. Tādējādi, pateicoties urbumu skaita pieaugumam, ASV naftas ieguve strauji palielinās. Tikmēr spekulatīvās pozīcijas ir rekordaugstas un tehniski vērtējot pārpirkšana sasniegusi augstāko līmenī kopš 2011. gada. Tramps ir pagarinājis lēmumu par pilnīgu sankciju atcelšanu pret Irānu, kas vēl var dot pēdējo impulsu cenu kāpumam.

Kopš pērnā gada 21. jūnija esam vērojuši gandrīz nepārtrauktu naftas cenu ralliju, ko virzīja krājumu samazināšanās, USD indeksa kritums, globālā PMI indeksa pieaugums, pārrāvumi naftas cauruļvadu darbībā, OPEC & Co atjaunotie solījumi ieguves ierobežošanai, naftas urbumu skaita stagnācija ASV, risks atjaunot sankcijas pret Irānu un, visbeidzot, ekstremālais aukstums ASV. Šis nebeidzamais rallijs un izmaiņas nosacījumos tirgū ir audzējis ienesīgumu, kas piesaistījis arvien vairāk spekulatīvās naudas.

Sākot ar 2018. gadu, neto ilgtermiņa spekulatīvo darījumu apjoms Brent un WTI naftas tirgiem sasniedzis 80 miljardus USD. Augstāks apjoms ir bijis tikai vienreiz – 2014. gada vidū, kad tā vērtība sasniedza 77 miljardus USD. Ja šo pašu apjomu pārvērtīsim naftas izteiksmē, tad tas veido gandrīz 1200 miljonus barelu, salīdzinot ar 2014. gada maksimumu 715 miljonu barelu.

Gaidāmais SEA ziņojums, visticamāk, uzrādīs, ka OECD krājumi tuvojas 5 gadu vidējam rādītājam. OPEC & Co tirgum ir solījis naftas krājumu līmeni nodzīt līdz 5 gadu vidējam. Tirgus sagaida, ka ieguves ierobežojumi tiks saglabāti līdz 2018. gada beigām. Tomēr, ja mērķis tiks sasniegts, OPEC & Co varētu pakāpeniski ražošanu palielināt. Irānas naftas ministrs nedēļas sākumā norādīja, ka OPEC nevēlas, ka Brent pārsniedz 60 USD, jo baidās, ka tas veicinās naftas ieguvi ASV. Nākamnedēļ, visticamāk, redzēsim pierādījumus tam, ka ASV naftas ieguve strauji aug un OECD krājumi strauji tuvojas 5 gadu vidējam rādītājam.

Lielu lomu šogad noteiks situācija Irānā. Ja, piemēram, tiks atjaunotas sankcijas, Tas atstās nozīmīgu ietekmi uz cenām. Pārrāvumi Irānas 3.8 miljonu barelu ieguvē radīs apstākļus, kad cena var pārsniegt arī 100 USD. Patlaban OPEC & Co ir iegrožojuši ieguvi aptuveni 1.5-2 miljonu barelu apmērā, kuri nespētu dzēst radušos sarežģījumus.

Ģeopolitiskie riski, kuru ietekme atgriezās pērnā gada otrajā pusē, atkal būs dienas kārībā. To ietekme uz tirgu nebija vērojama kopš 2014. gada, kad tirgū bija izteikta pārprodukcija.

2017. gada 25. septembrī Kurdistānas neatkarības balsojums lika naftai pacelties līdz 59.49 USD. Oktobrī daļējs Kirkuk-Džejana (jauda 600 kb/d) cauruļvada bojājums palīdzēja cenai kāpumu turpināt. Decembrī Lībijā tika bojāts cauruļvads, kas savienots ar Es Sider termināli. Lai arī bojājuma ietekme bija neliela, tas radīja jautājumus par Lībijas naftas ieguves stabilitāti. Produkcijas apjoms 2016. gadā ļoti strauji pieauga no 400 kb/d līdz aptuveni 1 miljonam barelu.

Visu 2017. gadu naftas cenu balstīja pastāvīga globālās izaugsmes perspektīvu uzlabošanās. Lai gan globālā izaugsme 2018. gadā varētu būt nedaudz augstāka nekā 2017. gadā, ļoti iespējams, naftas prognozes tik strauji celtas netiks. Šogad nestabilitāte tirgū pieaugs, jo centrālās bankas sāk mazināt monetāros stimulus. Tam būtu jāatsaucas arī uz naftas cenām. Visticamāk, ka OPEC & Co šogad turpinās ražošanas apjoma ierobežojumus, kas novedīs pie tālāku krājumu samazināšanās, bet mazāk nekā 2017. gadā. Zemāki krājumi nozīmē arī lielāku naftas cenas jūtīgumu pret ģeopolitiskajiem riskiem un traucējumiem. Ņemot vērā arī spekulatīvo burbuli, ja šogad nebūs neviena nozīmīga korekcija uz leju, tad tas būs viens no lielākajiem pārsteigumiem. Tādējādi 2018. gadam jābūt krietni svārstīgam.

Foto: Thomas Hawk
Atslēgas vārdi: ,

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress