Home » Jaunumi, Latvija » Sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju atgriež koksnes cenas 2021. gada augstākajā punktā

Sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju atgriež koksnes cenas 2021. gada augstākajā punktā

2022. gada 1. ceturksnī koksnes cena Latvijā atgriežas 2021. gada vasaras līmenī, kad priedes un egles cenas jau bija sasniegušas vēsturiski augstāko punktu, liecina lielākās meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija. Šī gada 1. ceturksnī skujukoku zāģbaļķu cena palielinājusies pat par 21 Eur/m3, salīdzinot ar 2021. gada 4. ceturksni. Cenu kāpums novērojams arī bērza koksnei, lai arī gada 1. ceturksnis nav tās sezona. Straujais kāpums cieši saistīts ar karu Ukrainā un sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju.

Neskatoties uz to, ka apaļkoku iepirkumu cenas 1. ceturkšņa otrajā pusē bija zemākas nekā faktiskā cirsmas vērtība, koksne tika pārdota par prognozēto cenu, kas ir izsoles priekšrocība, un tādēļ mežu īpašnieki Latvijā bija ieguvēji. “E-silva” eksperti secina, ka koksnes izstrādātāju un pārstrādātāju rīcība norāda uz to, ka cenas kritums šobrīd netiek gaidīts. Tomēr jebkādas prognozes izteikt ir pāragri, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un tās neprognozējamību.

Skujukoku apaļkoku cenas kāpums saistīts ar enerģētiskās koksnes pieprasījumu

Skujkoku apaļkoku cenas atgriešanās 2021. gada vasaras līmenī un paaugstināšanās 2022. gada 1. ceturksnī galvenokārt skaidrojama ar papīrmalkas un malkas cenas paaugstināšanos, celulozes un enerģētiskās koksnes pieprasījuma pieauguma dēļ. Līdz ar to kāpa arī tievā egles un priedes zāģbaļķa cena. Cenu kāpums apaļkokiem bija saistīts arī ar sankcijām pret agresorvalstīm, Eiropas Savienības un citu valstu lēmumu vairs neiegādāties Krievijas un Baltkrievijas koksnes produktus. Baltkrievija un Krievija ilgstoši bija nozīmīgas koksnes produktu piegādātājas visā Eiropā.

Lai gan skujukoku resnais zāģbaļķis nebija sasniedzis pērnā gada vasaras sākuma cenu, to kompensēja sīkbaļķa, papīrmalkas un malkas cenas, kas bija augstākas par cenām 2021. gada vasaras sākumā. Vidējā cena skujkoku apaļkokiem, līdz ar to bija gandrīz tāda pati, kā pagājušā gada augstākajā punktā.

2022. gada sākumā būtisks cenu kāpums bija vērojams tievo zāģbaļku segmentā – tievais zāģbaļķis (priede) sasniedza 68 Eur/m3, kas salīdzinot ar 2021. gada beigām bija par 31% vairāk, tievais zāģbaļķis (egle) sasniedza gandrīz 67 Eur/m3, kas salīdzinot ar 2021. gada beigām bija par 22% vairāk.

2022. gada martā, salīdzinot ar 2022. gada februāri, cenu kāpums bija vērojams gan egles, gan priedes sortimentiem. Resno zāģbaļķu (priedes) cena paaugstinājās no 111 Eur/m3 līdz 124 Eur/m3, kas veidoja gandrīz 11 % kāpumu. Iemesls šādam pieaugumam bija nemainīgais pieprasījums pēc koksnes produktiem un apgrūtinātā koksnes izejmateriālu piegāde ģeopolitiskās situācijas dēļ.

Bērza koksnes cena aug, neskatoties uz sezonas neesamību

2022. gada 1. ceturksnī bērzu finierkluču cena strauji pieauga līdz pat 123 Eur/m3 Latvijas teritorijā. Arī salīdzinot šī gada martu ar februāri, bērza finierklučiem auga cena, kas ir visnotaļ netipiski pavasara mēnešiem. Bērza koksnes transportēšana ir ērtāka gada aukstajā sezonā, savukārt sulu laikā bērza zāģbaļķi ir smagi un bieži straujāk bojājas. Iemesls šādam kāpumam bija gan karš Ukrainā un ar to saistītās sankcijas pret agresorvalstīm, gan iekšējās prognozes par cenu kāpumu kokmateriāliem tuvākajā nākotnē.

2022. gada sākumā bērza papīrmalkas cena turpināja savu kāpumu, marta beigās papīrmalkas cena jau bija pakāpusies līdz 68 Eur/m3, kas ir pieaugums par 17 %, salīdzinot ar gada sākumu.

Atslēgas vārdi:

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress